The mass of 70% H2SO4 required for neutralization of one mole of NaOH is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
70 g
b
35 g
c
30 g
d
95 g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
nNaOH = 1moleNo.of equivaents of NaOH = 1Number of eq of H2SO4 = Number of eq of NaOHWt of 100% pure H2SO4 required = 49gWt of 70% pure H2SO4 required = 49 x 100/70 = 70g