The mass of oxygen that would be required by carbon to produce enough CO which completely reduces 1.6 kg Fe2O3 (at. Mass Fe=56 ) is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
240 g
b
480 g
c
720 g
d
960 g
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2C+O2→2CO]×33 CO +Fe2O3 → 2 Fe +3CO2] ×26 C+3 O2 + 2Fe2 O3 → 4Fe +6CO23×32 2(112+48)=96 kg =320 kg320 kg Fe2O3 require O2=96 kg 1.6kg Fe2O3 require O2=96320×1.6 =0.48 kg =480 g