The mass of oxygen that would be required to produce enough CO, which completely reduces 1.6 kg Fe2O3 is ___ ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 480.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C+12O2→CO Fe2O3+3CO→2Fe+3CO2Gram molecular weight of Fe2O3 is (2×56)+(3×16)=160 g per mole Fe2O3+3CO→2Fe+3CO2 160 g of Fe2O3 Need 84 g of CO for complete reduction Then 1.6×103 g of Fe2O3 require 1.6×103×84160=840 g of CO C+12O2→CO 16 Gram of oxygen is required to produce (12+16)=28g of CO Then amount of oxygen required to produce 840 g of CO is 840×1628=480 g