Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of potassium dichromate crystals required to oxidise 750 cm3 of 0.6 M Mohr's salt solution is (Given, molar mass : potassium dichromate = 294, Mohr's salt = 392)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.49 g

b

0.45 g

c

22.05 g

d

2.2 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mohr's salt is FeSO4·NH42SO4·6H2OOnly oxidisable part isFe2+Fe2+⟶Fe3++e-×6Cr2O72-+14H++6e-⟶2Cr3++7H2O6Fe2++Cr2O72-+14H+⟶6Fe3++2Cr3++7H2O Millimoles of Fe2+=750×0.6=450 Moles of Fe2+=4501000=0.450 mol6 moles of Fe2+≡1 molCr2O72-∴0.450 mole Fe2+≡0.4506=0.075 mol Cr2O72-= 0.075 x 294 g= 22.05 g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring