1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 moles of SO3
b
1.12 litres of CH4 at STP
c
6.8 grams of H2S
d
0.5 moles of CO2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of atoms :(1)SO3 (atomicity = 4) - 0.1 x NA x 4 = 0.4 NA(2) 22.4 l of CH4 (atomicity = 5) at STP - 5 NA 1.12 l of CH4 (atomicity = 5) at STP - ? 0.25 NA(3) 34 grams (MW=34) of H2S (atomicity = 3) -3 NA 6.8 grams (MW=34) of H2S (atomicity = 3) - ? 0.6 NA(4) CO2 (atomicity = 3) - 0.5 x 3 x NA = 1.5 NA