A metal crystallises in a bcc lattice. Its unit cell edge length is .about 300 pm and its molar mass is about 50 g mol-1 . what would be the density of the metal (in g cm-3) ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3. 1
b
6.2
c
9.3
d
12.4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given,Molar mass, M = 50 g/ mol, NA = 6.02 x 1023 Z = 2 (for bcc lattice)Edge length, a = 300 pm = 3 x 10-8 cm d=ZMNAa3 =2×506.02×1023×3×10-83=6.2 g cm-3