Q.
A metal has density of 4500 kg/m3 with an fcc crystal structure and edge length is 400 pm. The number of unit cells present in 1 kg of the metal is n × 1024. Value of n is ________. (upto two decimal place)
see full answer
Want to Fund your own JEE / NEET / Foundation preparation ??
Take the SCORE scholarship exam from home and compete for scholarships worth ₹1 crore!*
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.47.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Ready to Test Your Skills?
Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!
Take Free Test
Detailed Solution
Volume available =1kg4500kg/m3=14500m3 Vol. of a unit cell =400×10−123m3 No. of unit cell =14500×400×10−123=3.47×1024
Watch 3-min video & get full concept clarity