The metal has a fcc lattice. The edge length of the unit cell is 404 pm. The density of the metal is 2.72 g/cm3. The molar mass of the metal is NA=Avogadro's constant =6.02×1023mol-1.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 g / mol
b
30 g / mol
c
27 g / mol
d
20 g / mol
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, cell is fcc. So, Z = 4Edge length, a = 404 pm = 4.04 x 10-8 cmDensity of metal, d = 2.72 g/cm3 NA=6.02×1023 mol-1Molar mass of the metal, M = ? we know that density, d=Z×Ma3NA⇒M=d.a3NAZ =2.72×4.04×10-83×6.02×10234=27 g/mol