A metal has a fcc lattice. The edge length of the unit cell is 404 pm. The density of the metal is 2.2 g cm−3. The molar mass of the metal is :(NA Avogadro's constant =6.02×1023mol−1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
d=ZMNAa3 Z=4 for fcc M=d×NA×a3Z=2.72×6.023×1023×404×10−1034 M=26.99≈27g mol−1