A metal nitride, M3N2 contains 28% of nitrogen. The atomic mass of metal, M is_____.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 24.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In the given metal nitride, nitrogen present is 28% that means, the nitride contains 28 g nitrogen and 72 g metal. Moles of metal =72x Moles of nitrogen =2814=2⇒ Molar ratio, M:N=72x:2=3:272x=3∴x = 24