A metallic block 12.0 cm long, 2 cm thick and 3.5 cm wide has a mass of 1800 g. Calculate the density of the metal.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 21.43.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length= 12.0 cm, Breadth= 3.5 cm, Thickness = 2 cm∴ Volume = Length x Breadth x Thickness=12cm×3.5cm×2cm=84.0cm3 Density = Mass Volume =1800g84.0cm3=21.43gcm−3