Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 400 mg iron capsule contain 100mg of ferrous fumarate C4H2O4Fe .The percentage of Fe is approximately:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

33%

b

25%

c

14%

d

8%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Gram molecular weight if ferrous fumerate =12×4+2×1+4×16+56=170 gram per mole Therefore 170g of ferrous fumerate contain 56g of FeThen 100g of ferrous fumerate contain 100×56170=32.9 g of FeThen 100mg of ferrous fumerate contain = 32.9 mg of FeTherefore, percentage of Fe in the iron capsule = 32.9400×100=8.22
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring