40 milligram diatomic volatile substance (X2) is converted to vapour that displaced 4.92 mL of air at 1 atm and 300 K. Atomic weight of element X is nearly:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400
b
240
c
200
d
100
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PV=NRT4.921000×1=40×10−3M×0.0821×300M .Wt =200; Atomic mass of X =100.