80 millimoles of MnO4- completely oxidises 30 millimoles of S2O3-2 in basic medium. The concentration of 300 ml of SO4-2 formed in the reaction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
8MnO4-+3S2O3-2+H2O→8MnO2+6SO4-2+2OH-Number of milli moles of MnO4- = 80 Number of milli moles of S2O3-2 = 30Number of milli moles of SO4-2 = 6060 = 300 ml x MM = 0.2M