A mixture of CaCl2 and NaCl weighing 4.44 g is treated with sodium carbonate solution to precipitate all the Ca2+ ions as calcium carbonate. The calcium carbonate so obtained is heated strongly to get 0.56 g of CaO. The percentage of NaCl in the mixture is (Atomic mass of Ca = 40)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75
b
30.6
c
25
d
69.4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CaCO3⟶ΔCaO+CO2 1 mol 1 molCaCl21 mol+Na2CO3⟶CaCO31 mol+2NaCl1 mol of CaO≅1 mol of CaCl20.5656 mol of CaO≅0.01 mol of CaCl2 =0.01×111 g CaCl2 =1.11 g CaCl2Thus, in the mixture, weight of NaCl = 4.44- 1.11= 3.33 g∴ Percentage of NaCl=3.334.44×100=75%