A mixture containing 0.05 mole of K2Cr2O7, and 0.02 mole of KMnO4 was treated with excess of Kl in acidic medium. The liberated iodine required 1.0 L of Na2S2O3 solution for titration. Concentration of Na2S2O3 solution was:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.40 mol L-1
b
0.20 mol L-1
c
0.25 mol L-1
d
0.30 mol L-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
eq. wt. of K2Cr2O7= molar mass 6eq. wt. of KMnO4= molar mass 5eq. of Na2S2O3 = eq. of I2libeIated = eq. of KMnO4 + eq. of K2Cr2O7or N x 1= 0.02 x 5 + 0.05 x 6= N = 0.4 or M=0.4