A mixture of helium and neon gases is collected over water at 28.0oC and 745 mmHg. If the partial pressure of helium is 368 mmHg, what is the partial pressure of neon ?(Vapour pressure of water at 28oC = 28.3 mm Hg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
348.7 mmHg
b
377 mmHg
c
384.7 mm Hg
d
none of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PT=PHe+PNe+V.PH2O745=368+PNe+28.3PNe=348.7mm of Hg
A mixture of helium and neon gases is collected over water at 28.0oC and 745 mmHg. If the partial pressure of helium is 368 mmHg, what is the partial pressure of neon ?(Vapour pressure of water at 28oC = 28.3 mm Hg)