A mixture of 0.3 mole of H2 and 0.3 mole of I2 is allowed to react in a 10 lit vessel at 5000C. If KC of is 64, the amount of unreacted I2 at equilibrium is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vessel = 10 litLet 'x' moles each of H2 and I2 reacted at Equilibrium stoichiometry KC = 64 (given)2x = 2.4 - 8xnumber of moles of I2 unreacted= (0.3 - x)= (0.3 - 0.24)= 0.06 moles
A mixture of 0.3 mole of H2 and 0.3 mole of I2 is allowed to react in a 10 lit vessel at 5000C. If KC of is 64, the amount of unreacted I2 at equilibrium is