A mixture of 0.3 mole of H2 and 0.3 mole of I2 is allowed to react in a 10 litre evacuated flask at 5000C. The reaction is H2+I2 ⇋ 2HI, the K is found to be 64. The amount of unreacted I2 at equilibrium is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.15 mole
b
0.06 mole
c
0.03 mole
d
0.2 mole
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KC=HI2H2 I2; 64 = x20.03 × 0.03x2=64 × 9 × 10-4x=8 × 3 × 10-2=0.24x is the amount of HI at equilibrium amount of I2 at equilibrium will be 0.30 - 0.24 = 0.06