Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mixture of NO2  and N2O4 has a vapour density of 38.3 at 300 K. What is the number of moles of NO2 in 100 g of the mixture ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.043

b

4.4

c

3.4

d

0.437

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molecular weight of mix. = 2 x V.D                                        =2 x 38.3 = 76.6 gWeight of NO2      = xSo that weight of N2O4 = 100 - xHence, x46+100−x92  = 10076.6=2x+100−x92  = 10076.6     x = 20.10 g the number of moles of NO2 =  20.1046=0.437
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring