2.5 mL of Agl. Ag+ sol is coagulated by 15 mL of 0.001 M KI , What is flocculation value of KI?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
[AgI]Ag++I−⟶AgI↓+AgI↓15 mL of 0.001 M KI = 15 x 0.001 millimoles required by 2.5 mL of KI∴1000mL of [AgI]Ag+require =15×0.0012.5×1000 millimoles of KI= 6 millimoles per L