100 mL of an aqueous solution contains 10 g of a dibasic acid (Mol. wt = 100). If the density of the solution is 1.5 g /cc, then the mole fraction of the solute is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.13
b
0.013
c
0.021
d
0.21
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of dibasic acid 10100=0.10molwt. of sol = vol x density = 100 × 1.5 = 150 gwt. of water = 150 – 10 = 140 gmoles of water =14018=7.8 mole x1=0.100.10+7.8=0.107.9=0.013