100 mL of a buffer solution contains 0.1 M each of weak acid HA and salt NaA. How many gram of NaOH should be added to the buffer so that it pH will be 6?(Ka of HA = 10-5)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.328.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For acidic buffer, pH=pKa+log0.10.1pH=pKa=−log10−5=5Rule: ABA (In acidic buffer (A), on addition of SB (B), the concentration of WA(A) decreases and that of salt increases.Let x M of NaOH is added.pHnew =5+log0.1+x0.1−x6−5=log0.1+x0.1−x0.1+x0.1−x= Antilog (1)=10Solve for x:x=0.082M=0.0821000×100=0.0082mol(100mL)−1=0.0082×40g(100mL)−1=0.328g