1120 mL of CI2 gas at N.T.P. weighs 3.55 g. Find the atomic weight of chlorine.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 35.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1120 mL weighs 3.55 g. So, 22400 mL weighs(3.55/1120) x 22400 = 71 g mol. wt. But mol. wt.= Atomicity of Cl2 x at. wt.So, 71 = 2 x at. wt. Thus, at. wt. = 35.5