30 mL of CH3OH (d = 0.8 g/cm3) is mixed with 60 mL of C2H5OH (d = 0.92 g/cm3) at 25°C to form a solution of density 0.88 g/cm3. Select the correct option(s) :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Molarity and molality of resulting solution are 6.33 M and 13.59 m respectively.
b
The mole fraction of solute and molality are 0.38 and 13.59 m respectively.
c
Molarity and percentage change in volume are 13.5 M and zero respectively.
d
Mole fraction of solvent and molality are 0.62 and 13.59 m respectively.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
30 mL of CH3OH ............CH3OH is solute (less amount)Mass of CH3OH = 30 × 0.8 = 24 gMass of C2H5OH = 60 × 0.92 = 55.2 gMass of solution = 79.2 g Volume of solution =79.20.88=90mL Molarity =nCH0OV(L)=24/3290×1000=8.33M Molality =24/3255.2×1000=13.59m Mole fraction of solute =24322432+55.246=0.38 Mole fraction of solvent =1−0.38=0.62