1.12 ml of a gas is produced at STP by the action of 4.12 mg of alcohol, with methyl magnesium iodide. The molecular mass of alcohol is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16.0
b
41.2
c
82.4
d
156.0
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ROH1 mol + CH3 MgI → CH4(g)+ Mg⟨IOR1 mol = 22400 cc1.12 mL of a gas is obtained from 4.12 mg of alcohol∴ 22400 mL will be obtained from ? Molecular weight of alcohol =4.121.12 × 22400 mg =824×102mg= 82.4 g