Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1000 ml of a gas A at 600 torr and 500 ml of gas B at 800 torr are placed in a 2 L flask. The final pressure will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2000 torr

b

1000 torr

c

500 torr

d

1400 torr

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From Dalton's partial pressure lawP1=10001500×600+5001500×800     =400 + 8003=20003torr. V1=1500 mL P2 = ? V2 = 2L = 2000 mL From P ∝1V P1P2=V2V1⇒2000/3P2=20001500 ⇒P2=15003=500  torr
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring