36 ml of a gaseous mixture consisting of a gaseous organic compound A and just sufficient amount of oxygen required for complete combustion to produce 16 ml ofCO2,24 ml of water vapor and 8 ml of N2. (The volumes are measured at STP conditions), volume of O2required for complete combustion is ____?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 ml
b
28 ml
c
74 ml
d
22 ml
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of CO2=16ml 22400 ml of CO2 contain 32 gram of Oxygen ∴16 ml of CO2 contain 16×3222400 gram of O2=0.0228 gram Volume of H2O=24 ml 22400 ml of H2O contain 16 gram of Oxygen 24 ml of H2O contain 24×1622400 gram of oxygen =0.0171 gram Total mass of oxygen = 0.0228+0.0171 = 0.0399 gram 32 gram of oxygen has volume 22400 ml at STP Then 0.0399 gram of oxygen has volume 22400×0.039932=27.9≃28ml