Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

20 mL of 0.1 M H2SO4 solution is added to 30 mL of 0.2 M NH4OH solution. The pH of the resultant mixture is [pKb of NH4OH = 4.7]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9.4

b

9.0

c

5.0

d

5.2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given pKb of NH4OH = 4.720 mL of 0.1 M H2SO4 ⇒ nH+ = 430 ml 0.2 M NH4OH ⇒ nNH4OH = 6Solution is basic buffer.pOH = pKb + log [NH4+]/[NH4OH] = 4.7 + log (4/2)= 4.7 + log 2= 4.7+0.3= 5pH = 14-pOH= 14-5 = 9
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring