526.3 mL of 0.5 m HCI is shaken with 0.5 g of activated charcoal and filtered. The concentration of the filtrate is reduced to 0.4 m. The amount of adsorption (x/m) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of HCI adsorbed by 10 g charcoal =526.3×10−3(0.5−0.4)×38≈2(Mw of HCI = 38 g mol-1)The amount of adsorptionxm=20.5=4