500 mL of 0.2 M KOH and 500 mL of 0.2 M HCl are mixed. The rise in temperature is T1 . the experiment is repeated using 250 mL of each solution and the rise in temperature is T2 . Which of the following is true?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
T1=T2
b
T1=2T2
c
T1=4T2
d
T2=9T1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose heat evolved in first case = Q1Heat evolved in second case = Q2 Then, Q2=12Q1 but Q1=1000T1 and Q2=500T2∴500T2=121000T1, i.e., T1=T2
500 mL of 0.2 M KOH and 500 mL of 0.2 M HCl are mixed. The rise in temperature is T1 . the experiment is repeated using 250 mL of each solution and the rise in temperature is T2 . Which of the following is true?