Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

100 mL of 0.8 M NaOH are used to neutralise 100 mL solution obtained by passing 2.70 g SO2Cl2  in water. Select the correct statement.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The solution of SO2Cl2 has 0.2 M H2SO4 and 0.4 M HCl

b

The volume ratio of NaOH used for H2SO4 and HCI is 1:2

c

The volume ratio of NaOH used for H2SO4 and HCI is 1:1

d

Molarity of SO2Cl2 solution is 0.1 M

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

SO2Cl2=2.70×1000135×100=0.2MSO2Cl2100×0.2=200   +   2H2O    →   H2SO4 020  + 2HCl040 ∴MH2SO4=20100;MHCl=40100∴NH2SO4=0.4 and NHCl=0.4
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring