50 mL of 1M oxalic acid (molar mass = 126 g mol-1) is shaken with 0.5 g of wood charcoal. The final concentration of the solution after adsorption is 0.5 M. Amount of oxalic acid in grams adsorbed per gram of the charcoal is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.15
b
1.575
c
6.30
d
12.60
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
50 mL of 1 M oxalic acid = 50 × 1millimo50 mL of 0.5 M oxalic acid = 50 × 0.5 millimolThus, oxalic acid adsorbed = 50(1- 0.5)=50×0.5 millimol =50×0.51000mol=50×0.51000×126g=3.15gCharcoal = 0.5g Thus, oxalic acid adsorbed per gram of charcoal =3.150.5=6.3