50 ml of 1 M oxalic acid is shaken with 0.5g wood charcoal. The final concentration of the solution after adsorption is 0.5 M. What is the amount of oxalic acid adsorbed per gm of carbon ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
MOxalic acid =Minitial -Mfinal=wGmwX1000Vml 1-0.5 =w126×100050Gmw of oxallic acid is 126, it existed as hydrated crystalw=3.15 gm of oxalic acid3.15 gm oxalic acid adsorb on 0.5 gm of carbon(x=?)←←←←←adsorb on 1 gm of carbonx=10.5×3.15 =6.30 gm