100 ml of 0.025M solution of chloride of ‘X’ required 200 ml of 0.05M solution of AgNO3 for complete precipitation. Formula of the chloride salt is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Millimoles of Cl- solution = 100(0.025) = 2.5Millimoles of AgNO3solution = 200(0.05) = 10 Millimoles of AgNO3 = ‘4’ times millimoles of chloride solution.∴ Formula of the salt = XCl4XCl4+4AgNO3→ 4AgCl+XNO34