50 mL of 0.1 M solution of a salt reacted with 25 mL of 0.1 M solution of sodium sulphite. The half reaction for the oxidation of sulphite ion is :SO32- aq + H2Ol → aq + 2H+ aq + 2e-If the oxidation number of metal in the salt was 3, what would be the new oxidation number of metal :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
zero
b
1
c
2
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No. of equivalents = mole x n-factorSO32- + H2O → SO4-2 + 2H+ + 2e- For Sulphite n factor is 2. (VN)salt = (VN)Sulphite ⇒ 50 × .1 × n = 25 × .1 ×2 (∵N=M×n-factor) n = 2.5 × 25 n = 1 ⇒ Final oxidation state will be 3-1=2