60 ml of a mixture of nitrous oxide and nitric oxide was exploded with excess of hydrogen. If 38 ml of N2 was formed, calculate the volume of nitric oxide in mixture before reaction. All measurements are made at STP conditions. Assume H2O in liquid phase.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 44.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
NO+ N2O+ 2H2→32 N2+2H2O 'a'ml 'b'ml excess volume 0 0 38 ml volume after reaction One mole of NO gives 12 volume of N2 One mole of N2O gives 1 volume of N2 ∴a2+b=38 (1) Also, a+b = 60 (2) By equations (1) and (2) a = 44 ml, b = 16 ml