56 mL of N2 gas at N. T.P. weighs 0.07 g. Calculate the atomic weight of nitrogen
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 14.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know 22400 mL of any gas at N. T.P. weighs equal to its g. mol. wt. So, we have: 56 mL of N2 weighs = 0.07 g ∴22400mL of N2 weighs=0.0756×22400=28gSince 1 mole of N2 consists of 2 mol atoms of nitrogeng. at. wt. of nitrogen =282=14g∴at. wt. of nitrogen= 14.