100 ml of 0.1 N hypo decolourised iodine by the addition of x g of crystalline copper sulphate to excess of KI. The value of ‘x’ is (molecular wt. of CuSO4. 5H2O is 250)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Cu+2SO41mole+2KI→K2SO4 +Cu+2I2 ; 2CuI2+2 → CuI2+1 + I2I2+Na2S2O31mole→ 2NaI + Na2S4O6Eq. wt. of CuSO4.5H2O =Mol. wtchange in oxidation state of 'Cu'=2501=250100 ml of 0.1 N hypo ≡ 100 ml of 0.1 N CuSO4. 5H2Omass of CuSO4.5H2O=N×E×V1000=250 × 0.1 × 1001000 = 2.5 g