2 ml of N2 is mixed with 6 mol of H2 in a closed vessel of one litre capacity. If 50% of N2 is converted into NH3 at equilibrium, the value of KC for the reactionN2(g) + 3H2(g) ⇌ 2NH3(g) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4/27
b
27/4
c
1/27
d
24
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N2a - xa + 3H2b - 3xb ⇌ 2NH32x050% Dissociation of N2 take place so,At equilibrium 2 × 50100= 1; value of x = 1KC=221 33=427So KC=427