250 mL of a Na2CO3 solution contains 2.65 g of Na2CO3. 10 mL of this solution is added to X mL of water to obtain 0.001 M Na2CO3 solution. The value of X is:(Molecular mass of Na2CO3 = 106amu)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000
b
990
c
9990
d
90
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity of solution M=wB×1000mB×V=2.65×1000106×250=0.1M1V1=M2V20.1×10=0.001(10+x)x=990 mL
250 mL of a Na2CO3 solution contains 2.65 g of Na2CO3. 10 mL of this solution is added to X mL of water to obtain 0.001 M Na2CO3 solution. The value of X is:(Molecular mass of Na2CO3 = 106amu)