500 ml of nitrogen at 27°C is cooled to-5°C at the same pressure. The new volume becomes
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 446.66.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given initial volume (V1)= 500 mL; Initial temperature T1=27∘C=300K and final temperature T2=−5∘C=268 K.From Charle's law:V1T1=V2T2 or 500300=V2268Where V2= New volume of gasV2=500300×268=446.66 mL