34.05 mL of phosphorus vapour weighs = 0.00625 g at 546°C and 0.1 bar pressure. What is the molar mass of phosphorus?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
120.46 gmol-1
b
128.43 gmol-1
c
125.04 gmol-1
d
112.46 gmol-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
p V=n R TpV=mRTM (m = mass of phosphorus andM=mRTpV M = molar mass of phosphorus)M=0.0625 g×0.0821 L atm K-1 mol-1×819 K0.1×0.987 atm×0.03405 LM=1250.4 g mol-1