100ml of a sample of water requires 0.98mg of K2Cr2O7 (M.W. = 294) in presence of the H2SO4 for the oxidation of dissolved organic matter in it. The COD of the water sample is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
COD=wt of K2Cr2O7gm×8×10649×volume of sampleml COD=0.98×10-3×8×10649×100=1.6 ppm