Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

250 ml of a sodium carbonate solution contains 2.65 grams of Na2CO3. If 10 ml of this solution is diluted to one litre. what is the concentration of the resultant solution (mol.wt. of Na2CO3=106)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.1 m

b

0.001 m

c

0.01 m

d

10-4 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Molarity =W(gm)×1000 molecularwt. ×V(ml.)=2.65×1000106×250=0.1M10ml of this solution is diluted to 1000mlM1V1=M2V210×0.1=1000×xx=0.1×101000=0.001M.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
250 ml of a sodium carbonate solution contains 2.65 grams of Na2CO3. If 10 ml of this solution is diluted to one litre. what is the concentration of the resultant solution (mol.wt. of Na2CO3=106)