A 20.0 mL solution containing 0.2 g impure H2O2 reacts completely with 0.316 g of KMnO4 in acid solution. The purity of H2O2 (in %) is ___________ (mol. wt. of H2O2=34; mol. wt. of KMnO4=158)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 85.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
eH2O2=eKMnO4nH2O2(2)=nKMnO4(s)nH2O2=520.316158nH2O2=10−22WH2O2=17×10−2 Mass % of H2O2=17×10−2×1000.2=85
A 20.0 mL solution containing 0.2 g impure H2O2 reacts completely with 0.316 g of KMnO4 in acid solution. The purity of H2O2 (in %) is ___________ (mol. wt. of H2O2=34; mol. wt. of KMnO4=158)