100ml of a solution containing 0.4g urea and 0.9g another substance (X) shows an osmotic pressure of 2.85atm at 250C molar mass of the substance (X) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
180g mol–1
b
90g mol–1
c
60g mol–1
d
120g mol–1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vsol. = 100mlT= 298KOsmotic pressure(π) = 2.85π= CST where C = Molar concentrationX = 180gm/mole
100ml of a solution containing 0.4g urea and 0.9g another substance (X) shows an osmotic pressure of 2.85atm at 250C molar mass of the substance (X) is