Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

20 ml solution containing mixture of NaOH and Na2CO3  require 60 ml of 0.5 N  H2SO4 for the end point using phenolphthalein as indicator. After this when same solution was titrated using methyl orange indicator. A further 20 ml of 0.5 N  H2SO4 was needed for the second end point. Calculate the molarity of NaOH.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.00.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

eNaOH=eNaOH+eNa2CO3 601000×12=n1+n2 n1+n2=30×10−3 eNaHCO3=eH2SO4 n2=nNa2CO3×1=201000×12=10×10−3 n1=20×10−3 NaOH=20×10−320×10−3=1 M= 1.00
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring