A 100 ml solution of 0.1 N HCl was titrated with 0.2 N NaOH solution. The titration was discontinued after adding 30 ml of NaOH solution. The remaining titration was completed by adding 0.25 N KOH solution. The volume of KOH required for completing the titration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
70 ml
b
32 ml
c
35 ml
d
16 ml
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of HCl neutralised by NaOH (Caustic soda) = V1 N1V1 = N2V2; 0.1 × V1=0.2 × 30; V1=60 ml(here 2 stands for NaOH)Vtotal HCl = 100 mlV1=60 ml HCl remains unreacted=100-60=40 ml40 ml 0.1 N HCl is now neutralised by KOH 0.25 N N1V1 = N2V2KOH0.1 × 40=0.25 × V2 ; V2=16 ml.