100 mL solution of 0.1 N HCl was titrated with 0.2 N NaOH solutions. The titration was discontinued afteradding 30 mL of NaOH solution. The remaining titration was completed by adding 0.25 N KOH solution. Thevolume of KOH required from completing the titration is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
70 mL
b
35 mL
c
32 mL
d
16 mL
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total mEq of HCI= 100 × 0.1 = 10 Total mEq of NaOH = 30 × 0.2=6 mEq of HCl left = 10-6=4 mEq of HCl = mEq of KOH 4=0.25 ×V ; V⇒16mL